Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Senatorul Marcu

Declaraţia mea politică intitulată “Primăriile la cheremul Guvernului Boc” vine ca o reacţie la decizia Guvernului, de a tăia una dintre principalele surse de finanţare a autorităţilor locale, anulând prevederile articolului 32 din Legea nr. 273 - Legea finantelor publice locale. Mai precis, începând cu data de 1 februarie 2011, autorităţile locale  nu mai au la dispoziţie cotele defalcate din impozitul pe venit, aferent salariaţilor care îşi desfăşoară activitatea în sediile secundare ale contribuabililor.

De peste 2 ani de guvernare Boc, majoritatea cetăţenilor acestei ţări nu cunosc decât tăieri de salarii, tăieri de pensii şi scumpiri la întrega gamă de produse şi servicii. Tot de atâta timp, autorităţile locale au fost încărcate cu obligaţii diverse, de la administrarea şcolilor şi spitalelor, până la plata salariilor profesorilor şi medicilor, fără a avea şi sursele de finanţare, ce au fost tăiate prin legea bugetului pe 2011. Nu se mai respectă prevederile constituţionale cu privire la autonomia locală, deconcentrarea servicilor publice şi finanţarea acestora.   

Şi dumneavostra, stimaţi colegi ce susţineţi acest guvern, sunteţi umiliţi prin şantajul acordării sau nu a unor sume de bani pentru colegiile  în care aţi candidat.  
În opinia mea, astazi, în plenul Senatului, prin adoptarea tacită a OUG nr.117 din 2010, se legiferează un “furt” prin tăierea cotelor defalcate din impozitul pe venit, care reprezinta o importanta sursa de finantare pentru comunitatile locale.
 
Pentru a realiza mai bine penibilul situaţiei, vă informez că prin Ordinul nr. 232 din 1 februarie a.c., semnat de Sorin Blejnar, preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, această decizie a fost deja luată.
Îmi permit să amintesc foarte succint doar câteva dintre consecinţele acestei decizii:
-         începind cu data de 1 februarie 2011, niciun primar, indiferent de formaţiunea politică de care aparţine, nu va mai fi interesat să asigure facilităţi pentru investitorii care nu au sediul social în respectivele localităţi, datorită simplului motiv că sursa de finanţare aferentă cotelor defalcate din impozitul pe venit nu mai ramâne în localitate;
-         acestă decizie creează multe disfuncţionalităţi tuturor primăriilor care au pe teritoriul lor sedii secundare ale firmelor, deoarece bugetele acestor primării au fost fundamentate pe venituril care astfel dispar;
-         de acum înainte va creşte dependenţa primarilor de capricile domnului prim-ministru Emil Boc, care poate aloca sau nu bani pentru funcţionarea  respectivelor unităţi administrativ-teritoriale dupa bunul plac;
-         va creşte proporţional şi dependenţa dumneavoastră, domnilor parlamentari, de capriciile domnului Boc în a vă onora sau nu promisiunile făcute faţă de cetăţenii care v-au ales.  
 
De aceea, stimaţi colegi, nu cred că această procedură de legiferare este întâmplatoare, ţinând seama de faptul că în 2012 sunt alegeri, atât locale cât şi parlamentare.
Pornind de la acest simplu exemplu, avem imaginea de ansamblu a relaţiilor Legislativ – Executiv. Este evident că Guvernul sfidează Parlamentul, din moment ce părerea noastră nu contează şi prezenţa în sala de plen devine inutilă. Vă mulţumesc!
 
Senator Gheorghe Marcu
PSD Botoşani

 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Senatorul Marcu
DorohoiNews.ro, 28-03-2011

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Călătorie cu vaporul de croazieră.
La un moment dat vine o furtună iar vaporul se scufundă.
Au supraviețuit doar un iluzionist și unpapagal.
După câteva zile, plutind fiecare pe câte o scândură, papagalul zice:
- OK! Mă dau bătut. Unde e vaporul???



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și mecanic auto

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și mecanic auto
Societate Comercială din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și mecanic ...

Vând garsonieră la bazar, fața la soare

Vând garsonieră la bazar, fața la soare
Vand garsoniera pe strada Zadurovici, nr. 2, etaj III, ap.40, cu fata spre bazar, Garsoniera nua are ...

Sincere condoleanțe din partea colegilor biroului economic al S.C. Conted S.A!

Sincere condoleanțe din partea colegilor biroului economic al S.C. Conted S.A!
Biroului economic al S.C. Conted S.A. este alături de colega lor Bulmagă Daniela în aceste momente ...

Caut de lucru...

Caut de lucru...
Numărul meu de tel. 0748944498. Caut de lucru: pot face cumpărături, pot duce copilul la școală ...

Ofer spre închiriere garsonieră în zona centrală

Ofer spre închiriere garsonieră în zona centrală
Ofer spre închiriere garsonieră în zona centrală a orașului Dorohoi, pe perioadă îndelungată. ...

SC angajează persoană cu experiență în achiziții și relații de parteneriat cu producători și furnizori

SC angajează persoană cu experiență în achiziții și relații de parteneriat cu producători și furnizori
Societate Comercială din Dorohoi angajează persoană cu experiență în achiziții și relații ...

Vând teren intravilan, zona Viilor

Vând teren intravilan, zona Viilor
Vând teren intravilan,1900 mp, situat pe str. Viilor. Zona dispune de toate utilitățile (electicitate, ...

Ofer spre închiriere o cameră

Ofer spre închiriere o cameră
Primesc o persoană în gazdă. Relații la telefon: 0756390674

Conducerea societății și întregul colectiv al SC CONTED SA Dorohoi transmit condoleanțe familiei îndoliate

Conducerea societății și întregul colectiv al SC CONTED SA Dorohoi transmit condoleanțe familiei îndoliate
Cu inimile îndurerate, Consiliul de Administrație, conducerea societății și întregul ...

Vând Ford Mondeo 2015 2.0 Diesel 180 cai

Vând Ford Mondeo 2015 2.0 Diesel 180 cai
Vând Ford Mondeo mk5 2.0 Diesel 180 cai Euro 6 Decembrie 2015 Cutie de viteze automată Faruri ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro